Friss töltött tészta paradicsomszószban, besamel mártással.

Hétvégén barátokkal tésztáztam. Via és Mirkó lélekben olaszok, ők is annyira imádják a tésztaételeket, mint én. Múlt szombaton hozzájuk telepítettem át a Gasztro Stúdiómat, hogy Judittal és Zsolttal, valamint a gyerekekkel kiegészülve megtanítsam őket friss tésztát készíteni.
Amikor a receptjeimet böngésztem, keresve azt, mit is főzzünk majd az elkészített tésztából, döbbentem láttam, hogy csak egyetlen egy cannelloni recept van a blogon. Ráadásul az is ősrégi, két elképesztően béna fotóval -jót nevettem az 5 évvel ezelőtti magamon és fotós kvalitásain- amiért most azt be sem linkelem ide. Itt volt hát az ideje változtatni ezen. Jól ki is találtam, ezt a verziót, aztán, amikor a kész ételt kellett fotózni, rájöttem, miért csak egyetlen ilyen receptem van fent. 😀 Semennyire sem fotogén szegény tészta. Se közvetlenül sütés után, sem akkor, ha kitálaltuk. 

Még a Pinteresten böngészve sem találtam olyan fotót, ami visszaadná az étel formáját, a rétegeket. Hát be kell érnem/érnetek ezzel a képpel. De higgyétek el, azért, mert az étel rondácska, még baromi finom. Szombaton úgy fogyott el, mintha sosem lett volna. Még Juditék is elcsodálkoztak, hogy nagylányuk kétszer szedett. 🙂

Hozzávalók a tésztához
∼6 főre∼

250 g tésztaliszt
3 db M méretű tojás

Hozzávalók a töltelékhez

250 g ricotta
125 g mascarpone
200 g spenót
1 mozzarella
só, bors, szerecsendió

Hozzávalók a paradicsomszószhoz

1 fej vöröshagyma
2-3 fej fokhagyma
2 doboz egész vagy darabolt konzerv paradicsom
2-3 teáskanál morzsolt / vagy 2 ág friss oregano
2-3 teáskanál morzsolt / vagy 1 csokor friss bazsalikom

Hozzávalók a besamelhez

40 g vaj
40 g liszt
4 dl tej
só, bors, szerecsendió

Elkészítés
A tésztához mérd ki a lisztet, borítsd ki egy deszkára, csinálj a közepébe egy nagy krátert. Üsd bele a tojásokat, dolgozd össze egy villával, majd apránként kezd adagolni hozzá a lisztet. Ha a liszt felvette az összes folyadékot, de a tészta még ragacsos, adj hozzá néhány evőkanál lisztet, vagy annyit, amennyi szükséges ahhoz, hogy egy ruganyos tésztát gyúrj. A tészta akkor jó, ha a felülete teljesen sima, az összes repedés és ránc eltűnik róla.
A tésztát oszd 4 részre, amit épp nem használsz tekerd folpakkba, vagy nedves konyharuhába, hogy ne száradjon ki. A tésztát géppel, vagy sodrófával nyújtsd ki, közepesen vastag, kb. 10 centi széles téglalapra. Ne legyen túl vékony, mert nem fogja megtartani a szószt. Az alsó részén, hosszában oszlasd el rajta a töltelék negyedét. Alulról indulva tekerd fel. Így járj el mindegyik tésztával. Lisztezett deszkán tedd félre amíg a szószokat is elkészíted. 

Elkészítés
A töltelékhez a spenótot száraz serpenyőben fonnyaszd meg. Hagyd kihűlni. A ricottát, a mascarponét tedd tálba villával dolgozd össze, fűszerezd. Add hozzá a spenótot és a felkockázott mozzarellát is, keverd össze. Felhasználásig tedd félre.

Elkészítés
A paradicsomszószhoz a vöröshagymát és a fokhagymákat pucold meg, aprítsd fel. Serpenyőben kevés olajon párold őket üvegesre. Add hozzá a konzerv paradicsomokat. Ha egész paradicsomokat használsz, fakanállal nyomkodd szét őket. Fűszerezd, kis lángon 10-15 percig rotyogtasd, amíg krémesre nem fő. 

Elkészítés
A besamel mártáshoz egy lábosban olvaszd fel a vajat. Kézi habverővel keverd bele a lisztet. Folyamatos keverés mellett lassan csurgasd hozzá a tejet. Keverd krémesre, kis lángon főzd sűrűre. Végül keverd bele a fűszereket.

A cannelloni összeállításához a paradicsomszószt öntsd egy magas falú tűzálló tálba. A töltött tésztákat helyezd a szószba – belefektetheted őket egyben, de fel is darabolhatod. A tészta tetejét borítsd be egyenletesen a besamel mártással, 180 fokos sütőben 15-20 pec alatt süsd készre.