A fánk svédül marcipánnal, tejszínhabbal.
Azt már írtam korábban, hogy nemrég találtam egy zacskó őrölt karmadomot a fűszeres dobozomban, és teljesen rákattantam. Elkezdtem recepteket keresni, amikhez használhatom. Az ázsiai konyha mellett a skandinávok is előszeretettel használják főleg a péksütemények ízesítésére. A svéd fánk, vagyis a semlor is ezzel készül. Idén farsangkor ezt próbáltam ki. A fánk inkább hasonlít a zsemle alakú kalácsra, de a marcipános töltelék krémessé teszi. És, hát amiben marcipán van… az csak finom lehet! 🙂
Hozzávalók
∼12 darabhoz∼
420 g liszt
40 g cukor
1 nagy csipet só
2 teáskanál őrölt zöld kardamom
250 ml tej
80 g vaj
1 tojás
25 g friss élesztő
1 tojás kevés vízzel elkeverve a kenéshez
a töltelékhez
200 g marcipán
300 ml tej
400 mll tejszín
a tetejére
porcukor
Elkészítés
A vajat és a tejet melegítsd össze úgy, hogy a vaj teljesen elolvadjon. Ezután morzsold bele az élesztőt, add hozzá a tojást és keverd össze.
A lisztet, a cukrot, a sót és a kardamomot mérd a robotgép táljába, add hozzá a tejes folyadékot, majd a dagasztókarral készíts ruganyos tésztát.. Letakarva, szobahőmérsékleten keleszd a duplájára.
A tésztát borítsd ki egy lisztezett deszkára, kicsit gyúrd át, majd oszd 12 egyenlő részre (kb. 72 g-os darabokra). Minden tésztát gömbölyítsd kicsit, tedd őket egy sütőlapra, majd majd letakarva keleszd további 20-25 percet. A sütőt közben melegítsd elő 180 fokra, a pihentetett fánkok tetejét kend meg a vízzel felvert tojással, 10-12 perc alatt süsd készre.. Sütőrácson hagyd teljesen kihűlni.
A fánkok kalapját vágd le, belsejüket kapard ki. A tésztát tedd félre.
A tejet melegítsd fel, morzsold bele a marcipánt, kis lángon addig főzd, amíg fel nem olvad. A tűzről levéve forgasd bele a fánkok belsejéből kikapart tésztát. Miután kihűlt, töltsd meg vele a fánkokat.
Végül verd fel a tejszínt, kanalazd habzsákba és nyomd a fánkokra. Helyezd rá a kalapokat, porcukorral megszórva tálald.