Alma, körte, szilva, ősszel pitébe vele!
A pite Angliában rettentő népszerű étel. nem csak az édes verzióját ismerik, hússal és gombákkal töltve ebédre is készítik. Annyira népszerű, hogy tavasszal egy egész héten át ünneplik a pités ételeket. Nálam inkább az édes változat játszik és az ősz a pite sütés időszaka. Egyből négy, egyszerű receptet is megosztok veletek, hogy tudjatok válogatni, bármilyen pitére is vágytok. Van, amelyik édes és gyümölcsös töltelékkel ajánlott, de van, amit akár hússal is el lehet készíteni. Lehet válogatni, variálni, kísérletezni. Jó pite sütést!
Klasszikus pite tészta
A klasszikus, kerek formában sütött pitét, amerikai pitének is hívhatnánk. A tésztája omlós, roppanós, az egyik kedvencem.
Két és félbögre lisztet keverj össze egy csipet sóval és fél teáskanál sütőporral, majd morzsolj el benne 185 g vajat. Ha már morzsa állagú, adj hozzá 1 tojás sárgáját és annyi vizet (1-2 evőkanál), hogy a folyadékoktól és a kezed melegétől összeálljon. Ha összegyúrtad a tésztát, pihentesd a hűtőben 30 percet. Ezt követően 1/3-2/3 arányban oszd el, a nagyobb részt nyújtsd ki, és bélelj ki vele egy 24 cm átmérőjű piteformát. Töltsd meg valamilyen gyümölccsel, majd a tészta kisebbik felét is nyújtsd ki és borítsd be vele. Egy felvert tojással kend meg, és süsd 180 fokos sütőben kb. 1 órát.
Pite, ahogy a nagymamám sütötte
Ha a nagymamámhoz mentünk látogatóba rizseshúst és pitét kellett készítenie, mert ezt a kettőt imádtuk. A pitéje a klasszikus szögletes tepsiben sült, kockára vágott pite, amit töltött almával, meggyel és túróval is.
250 g sima és 250 g réteslisztet keverj össze, majd morzsolj el benne 250 g vajat. Adj hozzá 1 evőkanál cukrot, egy csipet sót, 1 csomag sütőport és 1-2 evőkanál tejfölt. Jól gyúrd össze és pihetesd 30-40 percet. A tésztát osztd ketté, egy kivajazott és morzsával megszórd tepsibe fektesd le az egyik lapot, töltsd meg gyümölccsel, majd fektesd rá a másik lapot. Egy villával szurkodd meg, kend meg tejföllel és 180 fokra előmelegített sütőben süsd aranybarnára.
Angol pite
Ez a pite tészta receptet az angol pék-hentes testvérpárostól, a Herbert tesóktól lestem. Bármilyen töltelékhez készíthető, de egy titkot elárultak, ha hússal készítjük, akkor is érdemes valamilyen édes hozzávalót, például aszalt gyümölcsöket beletenni, mert akkor lesz igazán finom.
A tészta elkészítése nagyon egyszerű, csak gyúrj össze 225 g lisztet, 100 g porcukorral, 110 g hideg vajjal, 4 tojás sárgájával és 1 korty tejjel. A kész tésztát pihentesd 30 percig, majd 1/3 2/3 arányban oszt el, és nyújtsd ki. A nagyobb résszel bélelj ki egy tűzálló tálat, töltsd meg, majd a kisebb tésztával borítsd be. Ejts kis vágásokat a tészta tetején, hogy sütés közben a gőz távozni tudjon. Egy felvert tojással kend meg és 180 fokos sütőben süsd készre.
Szórt pite
Ez a recept elsőre nagyon furcsán hangozhat, mert nem kell egy gyúrt tésztát készíteni. A száraz és a nedves hozzávalók külön-külön mennek a tepsibe, de a sütőben az egész összeáll egy finom sütivé.
Keverj össze 250 g lisztet, egy csipet sóval, fél csomag sütőporral és 170 g cukorral. A felét szórd egy kivajazott, szögletes sütőformába és egyengesd el. Borítsd be a töltelékkel – mi általában vaníliás cukorral, 1 tojással és 1 citrom reszelt héjával elkevert túróval szoktuk készíteni –, majd öntsd rá a lisztes keverék másik felét. A tojást verd fel 3 dl tejben, ezzel öntsd le a süteményt a végén pedig dobj a tetejére néhány darab vajat. 180 fokos sütőben süsd aranybarnára.